Domů » Autor » Něco málo o mně

Něco málo o mně

Vítejte...

tyto stránky jsem založil, abych se jejich prostřednictvím s vámi podělil o mé pohledy na svět skrze hledáček fotoaparátu. Myslím, že každý snímek má svůj příběh a třeba je tam najdete i vy. Snažím se zachytit život, jeho barvy a zajímavé momenty. Najdete zde krajinné scenérie, snímky ze sportovního prostředí, nějaký portrét a také zástupce živočišné říše. Na blogu najdete články z mých foto-výletů. Budete-li se chtít jakkoliv vyjádřit, budu potěšen, učinit tak můžete v knize návštěv. Pokud se budete chtít zeptat na cokoliv, či využít nabídky mých fotografických služeb, využijte některý z uvedených kontaktů. Přeji vám pohodové chvíle strávené na mém webu. PP

Mgr. Petr Pazdera, narozen v roce 1962

Jak to vlastně začalo?..... trocha historie o počátcích mého fotografování…

Mé zkušenosti a poznatky z oblasti fotografování či fotografie, musím určitě rozdělit do několika časových úseků……. Prvotní setkání jsem měl ještě jako školák s fotoaparátem Čajka, který dostala naše rodina jako dárek od strýčka z Pardubic, ale jsou to spíše jen vzpomínky než nějaké zkušenosti a dle sdělení otce, skončil tento aparát v rukou zlodějů. Další zkušenosti se dostavily s fotoaparátem SMENA 8M (táta ho stále má, ale fotí na digi), který se stal novým členem rodiny někde kolem roku 1975 a společně s taťkou jsme s ním zaznamenávali různé momentky na dovolených či svátečních dnech. Ty opravdové zkušenosti, jsem nasbíral na vojně (1981-3), kde jsem měl možnost už jako bažant-ženista na pohraniční rotě v Aši, chodit do fotokomory a pronikat do tajů analogové fotografie a učit se od staršího ženisty nejen té vojenské odbornosti, ale také té fotografické. Fotky jsme pořizovali Prakticou MTL3. Jako starý mazák jsem pak převzal klíče od ženijního skladu a také od fotokomory a mohl se bez omezení ponořit do všech tajů a úžasů, které člověk prožívá na cestách analogové fotografie, když pozoruje závěrečný zrod snímků. Bylo tam vše…. velký zvětšovák i žehlička. S nostalgií vzpomínám na své opravdové začátky……. červenou barvu, vkládání filmu do tanku, vůni všech chemikálií, vyvolávání fotek i finálové žehlení. Přestože bylo fotografování a manipulace s technikou „střežené“ skoro stejně jako hranice, měl jsem touhu už tenkrát pořídit výjimečné fotografie, tak jsem propašoval na rotu film a také něco tajně s kamarády nafotil a nechal se i cvaknout.

Nácvik skoku s kufrem do civilu (PS Aš-Prakica MTL3)

Na demarkaci jsme jezdili dělat dřevo na zimu (PS Aš-Praktica MTL3)

Po vojně jsem přemýšlel a hledal, jak se přiblížit k fotografování. Nejdříve se mi dostal do ruky fotoaparát Zenit kamaráda z dětství a v roce 1993 jsme si pořídili první vlastní rodinný fotoaparát Kodak. „Kody“ uměl skvělé snímky a já jsem jej nechtěl už tehdy a v následujícím čase pouštět z ruky.

Kodak 1994

(Novoroční vycházka s Gastonem - Kodak C330 ZDC)

Od roku 1997 následovala dvouletá pauza, kdy jsem byl bez aparátu a měl možnost jen zcela sporadicky něco cvaknout s kamarády a v roce 1999 jsem si zakoupil první digitální aparát, kterým byl Nikon Coolpix 600. Stále vylepšující se digitální scéna posunula i mne a v roce 2003 jsem začal fotit se svou první digi zrcadlovkou Olympus E-300.

Olympus E-300

Vyzkoušel jsem pak ještě více fotoaparátů, až jsem nakonec zakotvil u značky Nikon a poslední "stroj" tohoto výrobce, který používám od roku 2009, je "esková détrojka" (D3s).

Foto: Jiří Zuzánek (Jetřichovice - Křížový vrch - Canon EOS 400D)

Foto: Gabriela Nováková (Výlov v Mimoni - Nikon D7000)

Foto: Gabriela Nováková (Sloup v Čechách - Nikon D7000)

Foto: Jana Fialová (Přehrada Les Království - Nikon D40)

Foto: Gabriela Nováková (Hřebčín Mimoň - Nikon D7000)

Foto: Vít Černý (2x ZOO LBC - Křtiny bílých tygrů)

Foto: Vierka Kaliská - (Kozákov Nikon D3)

AKTUALIZACE 2014: Po dlouhém uvažování a týdenním testování bezzrcadlovky jsem se slzou v oku prodal kompletní výbavu od Nikonu a vrátil jsem se vlastně po deseti letech ke značce, s kterou jsem na rovině digitálních zrcadlovek začínal. Favority mezi bez zrcadlem byly FUJI XT1 a OLY OM-D E-M1. Emjednička Olympusu v několika ohledech, zejména ve způsobu ovládání stroje nakonec zvítězila. Více informacích v článku "Proč jsem přestal fotit zrcadlovkou".

Vložit na facebook Vložit na twitter Záložka na Delicious

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace