Křížová věž u Naděje

Křížová věž u Naděje

Popis: Při cestě k přehradě Naděje u Trávníku můžete vidět \\\"Křížovou věž\\\". Kříž je zasazen na vrcholu pískovcové skalní věže, vyčnívající ze zalesněného návrší nad jihozápadním okrajem osady Naděje. My jsme si foto pořídili až při zpáteční cestě, kdy se chystalo sluní schovat.
Podle vlastivědných zpráv z 1. poloviny 20. století kříž na skále vztyčili roku 1833 majitelé továrny v Antonínově Údolí Schicht a Wiesner. Kříž byl zpočátku patrně dřevěný, soudě podle trámové kapsy na vrcholu skály, do které byl zapuštěn. U kříže byla umístěna lucerna s olejovou lampičkou, která svítila lidem do údolí. Každodenně ji sem za soumraku vynášel tkadlec Josef Weiss, řečený \\\"Pepa-Ducke\\\" (Ducke-Seff), který tuto tradici udržoval více než třicet let. Po jeho smrti se toho již nikdo natrvalo neujal, ale ještě ve 20. století zde svítívalo světlo alespoň o Velikonocích. Po válce tento zvyk zcela zanikl a později někdo kříž ulomil a shodil ze skály. V roce 1978 kříž zrestaurovali Antonín Petrášek se synem Antonínem a Janem Šupkou z chalupy č.p.29 v Naději. Kovový kříž natřeli načerno, korpus Krista zlatou barvou a poté kříž opět osadili na vrchol skály. Zlatý Kristus pak dlouho svítil do okolí, než barva zašla a v polovině 80. let někdo kříž natřel stříbřenkou.

Použitá fototechnika: iPhone 6 plus

Klíčová slova: krajina, slunce, západ, kříž, skála, stromy, listí, podzim, obloha

Kategorie: Podzim

Zobrazeno: 4355 ×

Lokalita: Trávník - Osada Naděje

Vložit na facebook Vložit na twitter Záložka na Delicious

                                                 


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace