Jablonné v Podještědí - morový sloup

Jablonné v Podještědí - morový sloup

Popis: JABLONNÉ V PODJEŠTĚDÍ | MOROVÝ SLOUP | Na náměstí v Jablonném v Podještědí dominuje barokní morový sloup z roku 1686 s plastikou Krista Salvatora; neboli Krista Vítězného, která je obklopena sochami českých patronů. Sloup byl postaven na památku obětí moru, který Jablonné postihl v roce 1680 a to neznámým autorem.
Morový sloup byl v letech 1991 - 94 na náklady města renovován akademickými sochaři L. Šobrem a V. Smíškem.
Sloup se stal 13. listopadu 2002 cílem útoku zlodějů, kterým se zalíbily 2 vázy z balustrády. Krátce nato zmizely i zbývající dvě vázy a rovněž dva andílci stojící na balustrádě. Kde tyto věci skončily? Toť otázka, na kterou odpověď patrně již nezískáme. 20. dubna 2004 pak neznámý nenechavec odcizil atribut patrona naší země sv. Václava (levá ruka s kopím) a atribut sv. Anny (lilie).
Městskému zastupitelstvu se podařilo získat dotaci a nechat zhotovit kopie ukradených věcí. Opravu prováděl opětovně akademický sochař Václav Snížek. Celková rekonstrukce odcizených plastik a jejich osazení si vyžádala částku 680 000,- Kč (50% tvořily dotace). Jde o nemalou částku, ale dominanta náměstí se opět mohla zaskvět v plné kráse.... ale na jak dlouho???
Z opraveného sloupu jsme se však neradovali dlouho. V noci z neděle na pondělí (z 2. na 3. ledna 2005) opět zloději rabovali a odcizili nedávno opravené dva andílky a silně poškodili i část balustrády. Škoda byla odhadnuta na 400 000,- Kč. Snaha zastupitelů i radních byla tak přivedena vniveč.Zásluhou městského zastupitelstva a získání dotace byl morový sloup opětovně opraven. Nové nasvícení a kamerový systém snad odrazuje od té doby nenechavce, ale i tak každé ráno koukáme, zda něco nechybí..... info: www.jablonnevp.cz

Použitá fototechnika: Nikon D3s / Nikkor 24-70mm f/2.8G ED AF-S

Klíčová slova: jablonné v podještědí, náměstí, morový sloup

Kategorie: Léto

Zobrazeno: 4999 ×

Lokalita: Jablonné v Podještědí

Vložit na facebook Vložit na twitter Záložka na Delicious

                                                 


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace